- Jeżeli czujesz, że masz silną potrzebę sięgania po alkohol, narkotyki lub dopalacze…
- Jeżeli myślisz, że to może jest uzależnienie od alkoholu lub narkotyków…
- Jeżeli uważasz, że trudność Ci sprawia panowanie nad braniem, bo sięgasz po alkohol lub narkotyki nawet gdy tego nie chcesz, wtedy gdy Cię coś złości albo martwi, wtedy gdy jesteś smutny albo smutna…
- Jeżeli czujesz, że po spożyciu alkoholu czujesz się zrelaksowany…
- Jeżeli dostrzegasz, że środki które bierzesz szkodzą Twojemu zdrowiu, ale nadal je bierzesz, masz poczucie, że bez nich trudno się skupić…
- Jeżeli zaniedbujesz inne formy aktywności, gdyż skupiasz się na braniu lub piciu…
Jeżeli chcesz to zmienić, to zapraszam do gabinetu psychologicznego w kartuzach. Jestem specjalistą terapii uzależnień i mogę razem z tobą przyjrzeć się twojemu problemowi. Pomogę Ci, jeżeli będziesz tego chciał lub chciała.
Czym jest depresja i gdzie szukać pomocy w jej leczeniu?
Depresja to bardzo złożony problem, którego zdiagnozowanie należy powierzyć specjaliście (psychiatrze, psychologowi, psychoterapeucie). Depresji nie należy mylić ani ze zwykłym smutkiem, ani postrzegać jej jako całkowite wycofanie się z dotychczasowego życia. Objawów ze strony psychiki i ciała jest wiele i są one zróżnicowane. Jej przyczyn upatruje się w czynnikach: genetycznych, biologicznych (nieprawidłowym działaniu ośrodkowego układu nerwowego), psychologicznych, a także powiązanych z innymi chorobami (np. nowotworami) i ze zmianami hormonalnymi (okres ciąży i połogu oraz menopauza).
Depresja jest bardzo skomplikowana i podstępna, a w skrajnych przypadkach wiąże się z myślami samobójczymi i bezpośrednim zagrożeniem życia. W razie jakichkolwiek podejrzeń o pojawieniu się depresji u siebie lub najbliższych trzeba jak najszybciej poszukać fachowej pomocy.
Kiedy iść do psychologa?
Należy mieć zawsze na uwadze, że od nasilenia objawów depresji zależy, czy mowa już o chorobie wymagającej leczenia farmakologicznego pod okiem psychiatry, czy o stanie psychicznym z charakterystycznym silnym obniżeniem nastroju powiązanym z apatią i porzuceniem dawnych zainteresowań.
Niepokojące sygnały trwające dłużej niż 2 tygodnie powinny zostać skonsultowane z psychologiem, który specjalizuje się w pomaganiu osobom cierpiącym na depresję. Niektóre rodzaje depresji, np. zaburzenie depresyjne krótkotrwałe, to kilkudniowe epizody, które systematycznie powracają, nawet co kilka miesięcy. Należy być zatem czujnym, a w razie jakichkolwiek podejrzeń zdecydować się na wizytę w gabinecie psychologa lub terapeuty.
Do najczęściej występujących symptomów depresji należą:
• znacznie obniżony nastrój, często przejawiający się lękiem i płaczliwością;
• brak motywacji do działania, brak radości życia, męczliwość;
• porzucenie dawnych zainteresowań i niechęć do podejmowania ważnych obowiązków (np. kontynuowanie obowiązku szkolnego w przypadku dzieci i młodzieży albo pracy);
• izolowanie się od najbliższych, niechęć do rozmawiania;
• łatwe wpadanie w gniew, poczucie frustracji;
• bóle głowy i karku;
• bóle brzucha, zaburzenia trawienia i cyklu miesiączkowego;
• odmawianie jedzenia lub przejadanie się i powiązane z tym wahania wagi;
• spadek libido;
• problemy ze snem ‒ trudności z zaśnięciem wieczorem, kilkukrotne przebudzanie się w nocy lub wybudzanie się nad ranem i niemoc zaśnięcia pomimo zmęczenia;
• poczucie niskiej wartości swojego życia i swoich dokonań;
• uporczywe powracanie myślami do własnych błędów z przeszłości i pogłębianie związanego z tym poczucia winy;
• rozpamiętywanie doznanych krzywd i trudności z przeszłości;
• brak nadziei na zmiany, przekonanie o braku możliwości rozwiązania problemów;
• niemożność skupienia uwagi;
• poczucie beznadziei i bezsensu życia.
Jak przygotować się do wizyty u psychologa?
Pierwszym i najważniejszym krokiem, który cierpiącemu na depresję nie zawsze łatwo podjąć, jest zgłoszenie się do specjalisty. Trwałe zmiany przyniesie psychoterapia, którą w razie konieczności należy także wesprzeć leczeniem farmakologicznym prowadzonym przez lekarza psychiatrę. Leczenie depresji trwa zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy.
Zgłaszając się do gabinetu psychologa, zastanów się, co zmieniło się na gorsze w Twoim funkcjonowaniu i dlaczego podejrzewasz u siebie depresję lub słyszysz takie sugestie od zatroskanych najbliższych. Po postawieniu diagnozy specjalista rozpocznie psychoterapię poznawczo-behawioralną (CBT). Dzięki niej m.in.: zmienisz wzorce negatywnego myślenia, poprawisz umiejętność komunikacji i radzenia sobie z problemami, nauczysz się regulować własne emocje oraz doceniać i rozwijać swoje mocne strony.